Lapac Tesla banci ne vjeruje

Tesla štedna banka počela je s predstavljanjem kreditnih linija na povratničkim područjima, što je u skladu s politikom te banke čiji je cilj, među ostalim, stvaranja boljih uslova za održivi ostanak i opstanak povratnika, prije svega onih koji nastoje pokrenuti proizvodnju.

– Od suradnje s Tesla bankom imamo velika očekivanja, a na dosadašnjim smo sastancima stekli dobre utiske – kaže načelnik Općine Udbina Ivan Pešut.

– Na ovim područjima važna je suradnja banke i lokalne samouprave, kako bi krediti bili dani poduzetnicima koji pokreću nove programe – dodaje Pešut, ističući da se razvojnim projektima stvaraju uslovi da se na sada pustim područjima naseli više ljudi.

– Naša općina je sa 673 kvadratna kilometra treća po veličini u Hrvatskoj, a rijetko je naseljena – govori Pešut i dodaje da se na njenom području ostvaruju projekti regionalnog karaktera.

Jedan od njih je projekt pilane ostvaren preko komunalnog poduzeća, pa na posao dolaze ljudi stručnih profila iz Korenice, Gračaca i Gospića, dok je drugi revitalizacija Krbavskog polja, za što je raspisan natječaj, a neki su se ljudi na njega već javili. Isto tako, onome tko pokreće zemljoradnju ili stočarstvo, trebat će kredit.

Platili bi najam

Projekt podržava i Slobodan Bjelobaba, predsjednik Općinskog vijeća na Udbini.

– Krediti Tesla banke su dobra ideja i mogli bi nam pomoći. Iako je naša općina jedna od rijetkih u kojoj praktički nema nezaposlenih, postoji interes za povećanjem broja obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i obimom njihove proizvodnje, ali i za razvojem male privrede.

Na području naše općine prilično je velik broj privrednih subjekata, pa tako tvornica duhana ima 25 zaposlenih, pilana s komunalnim poduzećem 85, dom za stare i nemoćne 25, šumarija 40 radnika, tu je i pet-šest malih poduzeća i više lokala, a uskoro otvaramo i energanu snage 1,5 MW koja bi davala toplu vodu i za domaćinstva – nabraja Bjelobaba, koji smatra da bi i općina našla interes u kreditima.

Velik interes za kredite tog tipa vlada i u Vrhovinama i Korenici, jedino je Donji Lapac izuzetak, sudeći po neraspoloženju općinskih vlasti da daju podršku projektu.

– Tražio sam prostor za prezentaciju, konkretno malu dvoranu vijećnice za smještaj 50-ak ljudi, ali je nisam dobio, kao ni obrazloženje za to, iako za taj termin nisu bili planirani neki drugi skupovi – kaže Ilija Obradović, predsjednik VSNM-a Ličko-senjske županije i Općinskog vijeća u Donjem Lapcu.

– Ponudili su nam veliku kino-dvoranu koja se ne grije, s tim da platimo 500 kuna, što je u redu, jer smo bili spremni da platimo najam, ali nije imalo svrhe držati sastanak u hladnoj dvorani. Kako je konačna odluka da ne možemo dobiti malu dvoranu vijećnice došla u zadnji čas, ljudi su se skupili, pa smo sastanak održali u privatnoj kući, s obzirom na to da Vijeće nema prostor, jer smo odmah nakon lokalnih izbora 2009. istjerani iz prostorija. To nije umanjilo interes, jer su mještani predstavnicima banke postavljali brojna pitanja i davali konkretne prijedloge – dodaje Obradović.

Čudi ga zašto općinske vlasti nisu pokazale interes za predstavljanje kada bi krediti, osim potencijalnim poduzetnicima, dobro došli i samoj općini, čije je komunalno poduzeće pred raspadom.

– Od oko 2.300 ljudi koliko ih ima po popisu, na području općine ih realno živi 1.500, radno sposobnih je 40 do 50 posto od tog broja, a zaposleno je oko 200 ljudi, najviše u šumariji i policiji. Uvjeren sam da bi općini itekako koristilo kada bi se na njenom području pokrenuli projekti iz poljoprivrede ili šumarstva – kaže Obradović.

Sukob SDSS – SDP?

Pokušali smo saznati što o svemu tome kaže donjolapački načelnik Dušan Šijan, ali je on bio nedostupan, odnosno bio je u ambulanti s obzirom na svoje ljekarsko zvanje.

Ako se opravdanje za izostanak načelnikovog interesa nalazi u činjenici što je on aktivist SDP-a, Obradović i Bjelobaba članovi SDSS-a, stranke koja je uz SNV inicirala projekt Tesla banke, trebalo bi podsjetiti što je o kreditima povratničkim područjima na početku kampanje izjavio predsjednik HNS-a Radimir Čačić, koga se nakon eventualne pobjede Kukuriku koalicije vidi kao potpredsjednika Vlade zaduženog za privredu.

– Gospodarski razvoj povratničkih područja je dio regionalne politike koja je u programa naše koalicije. Njena je poruka da ljudi moraju imati istu šansu u kojem god dijelu Hrvatske bili rođeni, zbog čega moramo raditi na kvaliteti života i zapošljavanju po osnovnom standardu koji bi svima omogućio da žive u što približnijim uvjetima – rekao je Čačić.

– Hrvatska, kada uđe u Uniju, imat će više prostora zbog postojanja evropskih fondova koji koordiniraju regionalni razvoj, pa će i biti lakši i pristup neusporedivo većim sredstvima. To, naravno, ne znači da druge institucije i banke koje nude povoljne kredite za kvalitetne projekte nisu dobrodošle, naprotiv – smatra Čačić.


Kamatna stopa od 6,9 do 7,65 posto

Tesla banka nudi osam vrsta namjenskih poduzetničkih kredita koji su usmjereni na poljoprivrednu proizvodnju, stočarstvo, uzgoj ljekovitog bilja, pčelarstvo, iskorištavanje energije iz bio-mase, seoski turizam te malo i srednje poduzetništvo.

Kamatna stopa bila bi 7,5 posto za kredite do 12 mjeseci, dok bi dugoročni krediti (do šest godina s počekom od godinu dana) imali godišnju kamatu od 6,9 do 7,65 posto. Iako su krediti približni onim u komercijalnim bankama, prednost kreditiranja kod Tesla banke je njihova dostupnost, s obzirom na to da su skoro sve banke praktički zatvorene za kredite poduzetnicima i poljoprivrednicima. Prednost je i što će se tražiocu kredita pomoći u razvoju projekta, a banka nastoji da krediti budu manjeg iznosa kako bi ih moglo dobiti više ljudi, ali mogući su izuzeci. Kriteriji za dobivanje su kvalitetan projekt, osiguran povrat sredstava i jamstvo u imovini.