Kult ličnosti

Neus Ballús

Španjolska filmska redateljica, autorica je filma „Pošast“ koji je na ovogodišnjem festivalu u Motovunu proglašen najboljim u međunarodnoj konkurenciji, zbog, po ocjeni žirija, „jedinstvene i posebne mješavine realnosti i fikcije“ i kojem je dodijeljena nagrada „Propeler“. Nagradu „Bauer“, koja se dodjeljuje za najbolje filmove snimljene u sedam kinematografija regije, stručni žiri dodijelio je vrlo hvaljenom i nagrađivanom filmu „Obrana i zaštita“ redatelja Bobe Jelčića. Nagrada „Fipresci“, koju dodjeljuje međunarodni žiri filmskih kritičara, pripala je filmu „Kći“ redatelja Thanosa Anastopoulosa zbog, kako stoji u odluci žirija, „izuzetnog portretiranja i ispreplitanja socijalnih i obiteljskih problema koji su nam u konačnici donijeli originalan i pronicljiv pogled na stanje evropske civilizacije“.

Katarina Luketić

Teoretičarka kulture iz Zagreba, autorica je zapažene knjige „Balkan: Od geografije do fantazije“, koja je nedavno objavljena u izdanju Algoritma. O svojoj knjizi autorica kaže: „I danas, kad smo integrirani u Europsku uniju, političari nam otkrivaju da smo se zapravo vratili kući. A gdje smo do sada bili? Pa, bili smo na Balkanu, na prostoru kojem ne pripadamo i nikad mu nismo pripadali. Termin Balkan u Hrvatskoj je tako izgubio svaku pozitivnu konotaciju, a sličnu percepciju Balkana njeguju i u Evropi. Što se mene tiče, tu naravno nema spora: i Hrvatska i Slovenija su balkanske zemlje, pri čemu ja osobno Balkan vidim kao neku vrstu mnoštvenosti, kao prostore različitih kultura i identiteta, hibridnosti i miješanja. Hrvatsku vidim podjednako i kao evropsku, mediteransku i balkansku zemlju. Ne vidim nikakav problem u tome, odnosno čini mi se da je ova pozicija koja vas želi odrediti da ste ili Balkan ili Europa nešto što dovodi samo do neuroza.“

Dragoljub Raša Todosijević

Renomirani likovni umjetnik iz Beograda i slovenska umjetnička grupa Irwin, autori su odvojenih izložbi pod zajedničkim naslovom „Was Ist Kunst?“, koje su ovih dana otvorene u galeriji Jaqueline Martins u Sao Paolu u Brazilu. Kustos izložbe Tobi Maier nije imao namjeru pružiti odgovor na pitanje: “Što je umjetnost?”, već je izložbu osmislio kao svojevrsnu igru koja ukazuje na različite poglede grupe brazilskih i evropskih umjetnika na umjetnost – iz metafizičke, estetske i historijske perspektive, kao i iz institucionalno-kritičkog ugla gledanja na sistem suvremenih umjetničkih galerija i muzeja. Izložba polazi od pretpostavke na što se umjetničko djelo odnosi, na što poziva, koje su priče koje nosi, a organizirana je u trenutku kada je brazilsko umjetničko tržište dostiglo vrhunac i kada se umjetnička djela više ne vrednuju na osnovu njihove estetske vrijednosti, već se smatraju robom na globalnom tržištu.

Ivica Buljan

Kazališni redatelj iz Zagreba, autor je predstave „Žuta crta“, jedne od najuspješnijih predstava ZKM-a, koja je sredinom srpnja postigla izniman uspjeh na međunarodnom kazališnom festivalu Almada u Lisabonu. Izuzetno dobro posjećena izvedba „Žute crte“ ispraćena je stojećim ovacijama sa scene Escola D. António da Costa. Uz oduševljeno odobravanje publike, predstava je osobit prijam imala i među portugalskim, talijanskim i francuskim kritičarima. Pozitivnim reakcijama pogodovalo je i što su takve redateljske koncepcije u portugalskim kazalištima vrlo rijetke, kako je obrazložio umjetnički ravnatelj festivala Rodrigo Francisco.

Milan Rus

Direktor je Srpskog građanskog teatra iz Budimpešte koje se nakon dva stoljeća postojanja, nažalost, ovih dana ugasilo. O tužnoj sudbini kazališta Milan Rus kaže: „Promijenio se sistem financiranja teatara u Mađarskoj i mi nismo dobili ni jedan dinar za ovu godinu. Lično sam se obratio gospodinu Bratislavu Petkoviću, srpskom ministru kulture, ali nam on nije pomogao, budući da ne smatra, čini mi se, da bi ovo bila važna stvar u historiji srpskoga teatra. Probe predstave kojom smo htjeli proslaviti dvjestogodišnjicu nisu mogle početi, a svim zaposlenima u teatru morao sam da zahvalim na dotadašnjem radu i podijelim im otkaze. Sa volonterima obavljam minimalnu nužnu administraciju, prestali smo da plaćamo struju i plin, a ovih dana isključili su nam i telefon…“

Goran Marković

Proslavljeni filmski redatelj, čiji je najnoviji film „Falsifikator“ otvorio XXVII filmski festival u Herceg Novom, govori o aktualnom stanju kulture u Srbiji: „Posle godinu dana postalo je jasno da aktualna vlast smatra da je kultura nešto štetno i opasno po nju. Praktično je ukinuto financiranje kulturnih institucija i projekata i počelo pojedinačno financiranje projekata koji pripadaju konceptu takozvane patriotske kulture. Koliko znam, postoje desetine službenika u Ministarstvu kulture koji su zaposleni isključivo na organizaciji raznih igrokaza na temu Milanskog edikta, koji nisu ništa drugo do najobičniji kič. Očekujem da novi ministar kulture bude mnogo rigidniji od dosadašnjeg, po mogućnosti nekakav policajac ili tome slično – koji će posao privesti kraju.“